My obchodníci známe dvě velké pravdy, které v téhle branži velmi často platí.

Ta první říká, že mnohem snáze prodáte někomu, kdo si koupi nemůže dovolit, než movitějšímu člověku, který důkladně zvažuje útratu každé koruny.

A ta druhá?

Lidé ze strachu z možné ztráty ignorují příležitosti, které by jim mohly přinést mnohem víc, než by mohli ztratit při jejich realizaci.

1533657785Nevěříte?

Když jsem se v kruhu rodinném svěřila s tím, že píšu knížku o dovozu zboží, myslíte, že se ozvaly nadšené ovace? Obdiv nad tím, že jsem ochotná sdílet své zkušenosti?

Ani nápad!

Příbuzní se předháněli v černých scénářích počínajících předpoklady, že si knížku nikdo nekoupí a končící věštbami, že když už to prodám, někdo okopíruje můj vlastní sortiment z obchůdku Lightworkers a zničí mi podnikání 🙂

Legrační mi to přišlo už tehdy. Co jsem mohla ztratit? Vlastně jen čas, který jsem psaní knížky věnovala… Ano, bylo ho poměrně dost. Na druhou stranu – psaní mě bavilo, protože přeprava a dovoz jsou pro mě srdeční záležitostí. V propsaném čase bych navíc patrně nedělala nic výrazně užitečnějšího 🙂

A co jsem získala?

Krom dobrého pocitu z toho, že si můžu říkat spisovatelka 🙂 a zcela zjevné odpovědi „peníze z prodeje knížky“ se na hromádce Zisk skví i pár dalších věcí.

První z nich je komunita lidí, kteří se chtějí vrhnout do podnikání a nasměrovat svůj život k lepším zítřkům. Každý den si několik lidí stáhne e-book Podnikatelské minimum pro dovozce, který nabízím zdarma. Oni získávají jednoduchý a jasný návod, jak začít s podnikáním (nejen v importu), já kontakt do rychle rostoucí databáze.

Druhou jsou žádosti o konzultace a vysvětlení celého procesu osobně přímo začínajícím dovozcům, kteří chtějí místo čtení knihy zaškolit člověka, který bude v jejich firmě import řešit. Tuhle práci miluju a v učení druhých jsem vážně dobrá 🙂 (i když jsem dost ráda, že moje pedagogická dráha neskončila v českém školství 🙂

CleverStart

Další kousek do skládačky je trochu nečekaný – projekt CleverStart.cz.

To bylo tak – potřebovala jsem vymyslet systém, jak prodávat e-book a chtěla jsem, aby s ním byly spojené nízké náklady. Obvyklá verze e-mailingového systému spojeného s fakturačním se mi prostě úplně nelíbila.

Nakonec jsem našla alternativní řešení – WP plugin Easy Digital Downloads. Jedinou, zato dost podstatnou chybou na kráse, byla neschopnost přijímat platby. Což vás ovšem netrápí, když máte doma programátora, který nad tím s láskou stráví tři týdny a vytvoří vám plugin pro platby kartou (GoPay) i bankovním převodem.

K tomu mě kamarád přesně v pravou chvíli pozval na prezentaci e-mailingového systému Mautic, který umí zcela zdarma totéž, co jeho placení kamarádi – a bylo vymalováno 🙂

A protože určitě nejsem jediná, kdo chce e-book prodávat bez drahých aplikací s měsíční platbou paušálu, rozhodla jsem se platební pluginy k EDD nabídnout i dalším autorům. No řekněte – paušál za 500,- Kč měsíčně, nebo 999,- Kč jako jediná platba – a pak už provoz zdarma a bez omezení? 🙂

662b839956be767169b3fe1a37946780Risk je zisk?

Riskovat je třeba s uvážením. Ale taky s jasnou vizí, zda to, co můžete ztratit, vyváží zisk, kterého se možná zříkáte rozhodnutím neriskovat.

Konec konců, ne nadarmo se říká, že odvážnému štěstí přeje.